Autostopem przez Koło

Bal Andrzejkowy

 

Organizowany pod koniec listopada bal andrzejkowy najczęściej jest jednym z pierwszych wydarzeń, za których organizację bierze się młody, świeżo wybrany zarząd. Tradycyjnie jest wcześniej ogłoszony motyw balu, a uczestnicy przebierają się w stroje związane z motywem przewodnim balu. Podczas imprezy jest czas na andrzejkowe zabawy oraz lanie wosku. Czasem pojawiają się ciastka, czasem pizza. 

 

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

 

Koło co roku jest zapraszane na tygodniową promocję naukowego i artystycznego środowiska krakowskiego, która co roku odbywa się na płycie Rynku Głównego. Poszczególne Wydziały zajmują namioty na Rynku, w których przygotowują atrakcje dla zwiedzających. W minionych latach naszym tematem wiodącym były m.in.: geometria, homeomorfizmy, fraktale. Wszystkich studentów zachęcamy do pomocy przy naszym stoisku! Zazwyczaj pomocnicy dostają koszulki.

 

Kołowe Ciekawostki

 

Inicjatywa powstała w obliczu kryzysu niedoboru ciastek dla Kołowiczów. W zarezerwowanej salce dla Koła odbywają się Kołowe Ciekawostki, czyli seria kilkunastominutowych referatów na tematy różne (chociaż zazwyczaj jest to matematyka). Słuchacze jedzą ciacha, popijając je herbatą, a referenci w ramach upominku dostają więcej ciach. Fajnie jest!

 

Kołowa Pizza

 

Pizza w Kole zamiast obiadu to u nas częsta praktyka, pamiętamy wtedy aby zbierać kupony z opakowań. Gdy nazbiera się ich pokaźna liczba, Koło zaprasza na wspólne wyjście na pizzę gratis.

 

Konkurs na Cytat Roku

 

Jak wiemy, w ferworze wykładania czy prowadzenia ćwiczeń prowadzący często raczą nas różnymi wspaniałymi tekstami. Studenci skrupulatnie je zapisują… Zachęcamy do przynoszenia cytatów do Koła, aby „wystartowały” w Konkursie na Cytat Roku. Głosowanie najczęściej przeprowadzane jest w październiku (cytaty wiszą na Kołowej tablicy ogłoszeń). Potrafią powstawać gadżety z nadrukowanym zwycięskim cytatem.

 

Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków

 

Konferencja naukowa organizowana w całości przez Nasze Koło z myślą głównie o studentach i doktorantach kierunków matematycznych oraz pokrewnych, ale mile widziani są także inni zainteresowani pracownicy naukowi. Warsztaty odbywają się corocznie we wrześniu i mają temat wiodący, którego dotyczą wszystkie referaty i ewentualne plakaty. Wykłady trwają od poniedziałku do piątku. Organizatorzy mają zapewnione noclegi i obiady oraz są zwolnieni z opłaty za uczestnictwo w Warsztatach, a obok mniej ciekawych obowiązków, takich jak przygotowywanie kawy i herbaty oraz zwijanie plakatów, czekają ich też znacznie przyjemniejsze – na przykład oprowadzanie gości po Krakowie czy organizacja imprezy pożegnalnej. Jest to doskonała okazja do nawiązania znajomości naukowych i mniej naukowych;-) ze studentami z całej Polski (i nie tylko!!).

 

Mikołajkowy Turniej Szachowy

 

Kołowy grudzień rozpoczynamy zazwyczaj Mikołajkowym Turniejem Szachowym, gdzie najtęższe umysły szachowe walczą o nagrody (zajadając przy tym ciastka), dużo zabawy, dużo dyplomów i oczywiście wieczna chwała. 

 

 

Mecz Pracownicy-Studenci

 

Tradycyjny mecz piłki nożnej odbywający się w jesieni lub na wiosnę. Dziwnym trafem przed sesją, w czerwcu zwycięstwo na boisku należy zazwyczaj do pracowników… natomiast w październiku jest odwrotnie.

 

Ogólnopolska Sesja Studentów Matematyki

 

Organizowana w ciągu roku akademickiego konferencja studencka jest jednym z dwóch dużych wydarzeń naukowych Koła. Jest to okazja dla wszystkich studentów do wczucia się w rolę wykładowcy. Każdy student może zgłosić, a następnie wygłosić referat na dowolny temat związany z matematyką. Są też sesje plakatowe. Referenci otrzymują pamiątkowe upominki.

 

Spotkanie Opłatkowe

 

Serdecznie zapraszamy Wszystkich Przyjaciół Koła na spotkanie wigilijne, na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia. Łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, kolędujemy i kosztujemy świątecznych smakołyków, uprzednio własnoręcznie przygotowanych.

  

 

Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem

 

Kilka razy w ciągu roku zapraszamy jakąś Interesującą Osobę do przybycia do Koła i spotkania się ze studentami. Takie spotkania najczęściej mają formę krótkiego wykładu, ale często kończone są przy swobodniejszej atmosferze przy herbacie lub nawet wspólnymi śpiewami i tańcami.

 

Spotkanie z Pierwszym Rokiem

 

Odbywa się w październiku, niedługo po rozpoczęciu zajęć. Zachęcamy do przybycia wszystkich studentów pierwszego roku, aby odwiedzili wtedy Koło, a także studentów starszych lat, by wprowadzili nowych kolegów w tajniki naszych studiów. Jest to okazja by dowiedzieć się więcej o Kole, jego działalności i ofercie, a także porozmawiać ze starszymi, doświadczonymi studentami.

 

Stół Kołowy

 

Różne od pizzy niepodpisane jedzenie, które leży na Kołowych stołach, należy do każdego Kołowicza. W przypadku podpisanego jedzenia i pizzy radzimy zachować czujność.

 

Szkoła Letnia i Zimowa

 

Tradycyjny tygodniowy wyjazd rekreacyjno-naukowy, odbywający się w sierpniu oraz w przerwie międzysemestralnej. Każdy chętny może wygłosić referat, niekoniecznie ściśle matematyczny. Poza tym w repertuarze rozrywek są oczywiście brydż, mafia, pokazywanie haseł i inne gry zależne od inwencji uczestników oraz rozmaite wycieczki. W skrócie mówiąc wielkie naukowo-planszówkowe nocowanie kołowe.

 

Turniej Brydżowy 

 

Tradycyjnie można zdobyć Puchar Prezesa. Zapraszamy lubiących rywalizację z lekkim przymrużeniem oka! 

 

Quasinarium Wiosenne i Jesienne

 

Nazwa tej imprezy pochodzi od słów quasi oraz seminarium. Quasinarium to takie właśnie pseudo-seminarium, odbywające się w plenerze, podczas którego nacisk z kwestii naukowych przeniesiony jest na wycieczki, wypoczynek i integrację uczestników – ale oczywiście niezbędne na quasinarium, tak jak na szkole, są referaty. Zwyczajowo quasinaria odbywają się w górach, gdyż są to kilkudniowe wyjazdy – jeden organizujemy w jesieni, w okolicach 11 listopada, a drugi – w trakcie długiego weekendu majowego. 

 

 

Walne Zebranie

 

Odbywa się w październiku lub w listopadzie. Ustępujący Zarząd składa sprawozdanie ze swojej działalności i następuje głosowanie nad absolutorium. Później następują wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Podczas Walnego Zebrania każdy może zgłosić swoje uwagi lub przedstawić przemyślenia dotyczące działalności Koła.

 

Walne Żłopanie

 

Można powiedzieć, że jest to nieoficjalna część Walnego Zebrania. Nowy Zarząd wraz z uczestnikami udaje się do baru, by – zgodnie z nazwą imprezy – napić się piwka, cydru czy soku pomarańczowego.